Tuba Özlü'den...

Tuba Hanım sizi tanıyabilir miyiz?

Tunalar Topluluğu iştiraki opuqo Yazılım’ın direktörüyüm. 2015 yılı itibari ile Tunalar Topluluğu bünyesine Bilgi İşlem Müdürü unvanı ile katıldım. 2017 yılında opuqo Yazılım'ın kurulumu ile birlikte ekibimize yazılımcı arkadaşlarımızı da dahil ederek Tunalar Topluluğu’nun tüm bilişim süreçlerini üstlendim.

Tuba Hanım Tunalar Topluluğu ile yolculuğunuzu dinlemek isteriz.

Tunalar Topluluğu ile üniversite yıllarında yolum kesişti. 2000 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazanmıştım. O yıllarda ülkenin en favori bölümüydü ve ben ilk 7.000’de güzel bir sıralama yakalamıştım. Orta halli bir ailenin, ikisi üniversitede olmak üzere eğitimlerine devam eden dört çocuğundan biriydim. Finansal olarak ek bir destek hayatımı çokça kolaylaştıracaktı. Nitekim öyle de oldu. Erol Tuna Bursu (o yıllarda Erol Tuna Vakfı henüz faaliyette değildi) ile 5 yıl süren eğitim hayatım boyunca finansal hiçbir kaygım olmadı.

Peki üniversite tamamlandıktan sonra?

Mezun olduğumda Erol Tuna imzalı çok özel bir mektup aldım, çok etkilenmiştim. Satırlar hala zihnimde… Mezun olduktan iki ay sonra ODTÜ Teknokent’ten güzel bir iş teklifi aldım ve Ankara’ya taşındım. 10 yıl boyunca Ankara’da savunma sanayide alt yüklenici bir firmada değerli insanlarla değerli projelerde yer aldım. Sonrasında memleketim olan Trabzon’a geri dönme kararı aldım. Döndüğümde ilk kapısını çaldığım firma elbette ki Tunalar Topluluğu idi.

“Öğrencilikten profesyonel hayata Tunalar” diyebilir miyiz?

Kesinlikle : ) )  Çok doğru bir tespit oldu. Erol Tuna’nın eğitim hayatımda yarattığı kelebek etkisi iş hayatımda da sürdü. Ayakları yere sağlam basan gençler bu güvenle sağlam sıçrayışlar yapabiliyor. Elbette ki maddi destek çok önemli. Ama inanıyorum ki bu gençler manevi anlamda da desteklendiklerini hissediyorlar. Bir mektup insan hayatında ne kadar önemli olabilir? Omzunda bir el hissedecek kadar önemli olabiliyor bazen. Bu vesile ile; “iyi ki varlar”.